Davetli Konuşmacılar

Dr. Ecz. Ezgi ERSOY

Detaylı Bilgi
Dr. Ecz. Ezgi ERSOY
Dr. Ecz. Ezgi Ersoy, lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde, eczacılık lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde tamamladı. Mezuniyetinin ardından kendi eczanesi açtı ve aynı yıl İÜ Ecz. Fak. Farmakognozi ABD’de farmakognozi doktora programına kabul edildi. 2019 yılında buradan mezun olan Ersoy’un Türkiye’de yetişen tıbbi bitkilerin kimyası ve biyolojik aktiviteleri üzerine birçok çalışması olup bu çalışmalar alanında oldukça saygın dergilerde yayımlanmıştır. Ayrıca Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde farmakognozi, fitoterapi, bitkisel ürünlerin güvenli kullanımı gibi dersler vermektedir. Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel platformda bitkisel ürünlerin güvenli kullanımı ile ilgili konuşmalar yapmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ecz. Şahin ALTINTAŞ

Detaylı Bilgi
Ecz. Şahin ALTINTAŞ
01.01.1996 tarihinde Konya’da doğan Şahin ALTINTAŞ, 2010 yılında Fatih İlköğretim Okulunda, 2014 yılında Bilecik Refik Arslan Öztürk Fen Lisesinde eğitim gördü. 2021’de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini tamamladı ve halen devam ettiği Sinop Üniversitesi Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans eğitimine 2022 yılında başladı. 2024 yılında başladığı Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim dalında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Üniversite eğitimi boyunca 100’ün üzerinde mesleki, akademik ve bilimsel kongre, konferans, sempozyum da katılımca ve düzenleyici olarak yer aldı. 2018 yılında Eczacılık alanında Türkiye geneli faaliyet gösteren Çağ Aşan Eczacılar Platformunu arkadaşları ile birlikte kurdu ve 2019 yılında Türkiye’nin ilk profesyonel ilaç ve eczacılık Youtube kanalı Çağ Aşan Eczacılar Tv’yi kurdu. Ayrıca, 2019 yılında Merhem Kültür Sanat Sağlık Dergisini ve 2021 yılında Türkiye’nin en büyük eczacılık iş ve kariyer çalışması olan Ecza Kariyer’i kurdu.

Türkiye’nin ilk resmi eczacılık öğrenci topluluğu olan Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Mesleki Gelişim ve İletişim Öğrenci Topluluğunda 2 yıl süre ile başkanlık yaptı. Üniversite öğrenciliği sırasında Eczacılık Akreditasyon Derneği’nin ( ECZAKDER) öğrenci üyeliğini yapmıştır. Bunların yanı sıra Türk Eczacılar Birliği, Ankara Eczacı Odası, Eczacı Çözüm Derneği / Kamu Eczacıları Komisyonu Başkanı, Majistral Eczacılar Derneği, Afet ve Acil Durum Eczacılığı Derneği, İlaç, Eczacılık, Sağlık, Bilim ve Teknolojileri Vakfı / Kamu Eczacılar Komisyonu Başkanı, Tüm Kamu Eczacılar Derneği gibi mesleki kuruluşlara üyelikleri bulunmaktadır. Ayrıca, Merhamet Adalet Vefa ve İyilik Derneği / Denetleme Kurulu Üyesi, ANAYURDU Bilim, Kültür ve Düşünce Derneği / Yönetim Kurulu Üyesi, Yerli Düşünce Derneği, TEMA Vakfı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Dergiler Birliği kuruluşlarına da üyelikleri vardır. İş hayatına Kartaltepe Eczanesi ile başlayan Ecz. Şahin Altıntaş, Ordu/ Gölköy Devlet Hastanesi Sorumlu Eczacısı olduktan sonra şu anda Sinop/Boyabat Devlet Hastanesi Sorumlu Eczacısı devam etmektedir.

Ecz. Mustafa Turgay KORKMAZ

Detaylı Bilgi
Ecz. Mustafa Turgay KORKMAZ
İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu 2. Başkanı. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1979 yılında mezun olmuştur. 2007 – 2009 yılları arasında İstanbul Eczacı Odası Yönetiminde görev almıştır. 5 Dönem Türk Eczacılar Birliği delegasyonunda bulunmuştur. İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu 2. Başkanı görevini sürdürmekte ve 44 yıldır Eczane Eczacılığı yapmaktadır.

Uzm. Ecz. Sevil Ağalar ALTINEL

Detaylı Bilgi
Uzm. Ecz. Sevil Ağalar ALTINEL
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. University of Long Island , Newyork Arnold Swarts Eczacılık fakültesinde Health care and marketing ‘ Master of Science eğitimi yaptı. Master eğitimi sırasında Pfizer Newyork Headquarter’ında kardiyoloji bölümünde –Norvacs dünya takımı ile 6 ay stajer öğrenci olarak çalıştı. Uluslararası stratejik planlama ve pazarlama konularında deneyim kazandı. Türkiye’deki ilk deneyimine, biyoteknoloji, anti-infektif, kardiovasküler ve OTC alanlarında uzmanlaşmış uluslararası İsviçre ilaç firması olan Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş de antibiyotikler ürün yöneticisi olarak başladı. Hem ilaç hem pazarlama eğitimi nedeni ile bir süre sonra Roche ilaçları OTC bölümünün kurulmasında rol oynadı. Bu bölümde birçok önemli OTC ürününü piyasaya çıkardı ve tanıtım ve pazarlamasını sağladı. Bristol Myers Squibb Inc Türkiye kurulma sürecine katıldı. Onkoloji bölümü satış ve pazarlamasını oluşturdu ve Onkoloji Bölüm Müdürü olarak çalıştı. Kanser tedavisinde öncü ürünlerin Türkiye’ye getirilmesinde rol aldı. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Bristol Myers Squibb iş birliği ile Türkiye’de ilk kez televizyon, radyo ve sinemalarda eş zamanlı olarak ‘MEME KANSERİNDEN KORUNMA‘ kampanyasını başlattı. Meme kanserinde, erken tanının önemini konusunda toplum bilinci oluşmasına katkı sağladı. İlaç sektöründen ayrıldıktan sonra doğduğu ve büyüdüğü yer olan İstanbul Bebek’te kendi eczanesini açtı. Klinik aromaterapi ve Koku konusunda dünyaca ünlü isimlerden eğitimler aldı. Hem eğitimi hemde meslek yaşamı boyunca doğal ürünler ilgi odağı oldu. Kendi yakın çevresine yaptığı doğal formülasyonları bir süre sonra ‘Nature&Nurture’ adı altında markalaştırdı. Halen İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ABD de ikinci master olarak, fitoterapi tezi - zeytin yaprakları üzerinde çalışmaktadır. Aromaterapi Derneği ‘Aromader’ başkanı ve yönetim kurulu üyesidir. Alliance of International Aromaterapist –AIA ; merkezi Amerika’da bulunan sağlık personellerine yönelik prestijli ve seçici eğitim akreditasyon kurumunun Türkiye’deki yetkili eğitimcisidir. Merkezi Amerikada bulunan Airmid Institute ; ‘Gelecek Nesiller için Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Korunması, Yetiştirilmesi ve geleneksel Tıpta Kullanımını destekleyen sivil toplum örgütünün Türkiye elçisidir.

Doç. Dr. Ali ŞEN

Detaylı Bilgi
Doç. Dr. Ali ŞEN
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimini (2002-2007) tamamlayıp 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde “Bitki Kimyası” üzerine araştırmalar yürüten Prof. Dr. Nezhun GÖREN danışmanlığında yüksek lisansa başlamıştır. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve aynı kürsüde Prof. Dr. Leyla BİTİŞ danışmanlığında yüksek lisansını (2009-2011) “Centaurea stenolepis Kerner Bitkisi Üzerinde Farmakognozik Araştırmalar” başlıklı tez konusuyla tamamlamıştır. 2011 yılında aynı Ana Bilim Dalı’nın doktora programına başlamış ve TÜBİTAK Öncelikli Alanlara Yönelik Doktora Tez Teşvik Bursu desteğiyle 2015 yılında Prof. Dr. Leyla BİTİŞ danışmanlığında “Endemik Centaurea kilaea Boiss. Bitkisinden Antiproliferatif Aktivite Yönlendirmeli Aktif Bileşiklerin İzolasyonu” başlıklı tez konusuyla doktorasını tamamlamıştır. 2015 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi “Genç Araştırmacı Ödülü”nü, 2019 yılında ise “Üstün Başarı Ödülü”nü kazanmıştır. 2017 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atanmış, 2020 yılında ise “Farmakognozi” alanında “Doçent” unvanını almıştır. Farmakognozi alanında Ulusal/Uluslararası hakemli dergilerde çok sayıda makaleler yayımlamış, önemli dergilerde hakem olarak görev almış ve Ulusal/Uluslararası kongrelerde çok sayıda sözlü/poster bildiriler sunmuştur. Ayrıca DPT, TÜBİTAK ve TÜSEB tarafından desteklenen çok sayıda projede yürütücü/araştırmacı olarak görev almıştır. Araştırma/ilgi alanları doğal kaynaklı ürünlerden aktif sekonder metabolitlerin izolasyonu/yapı tayini, doğal kaynaklı ürünlerin/bileşiklerin biyolojik aktiviteleri, fitoterapi, aromaterapi, apiterapi ve gıda takviyeleri olup halen Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda Doçent kadrosunda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Uzm. Ecz. Seda AYTİN

Detaylı Bilgi
Uzm. Ecz. Seda AYTİN
Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu Seda Aytin mezun olduktan sonra Mersin Üniversitesi Kozmetik Teknolojisi bölümünü kazanmış ve aynı yıl Van’da eczane açmıştır. Uzun yıllar” Egzama, akne, roza, sedef” gibi birçok hastalığın tedavilerine bütüncül tıp yöntemi ile çalışmıştır. Hazırladığı merhemler, dahili fitoterapi kürleri, majistral ilaçları ve ev yapımı sabun üretimini yapıp eczanede hastalarına sunmuştur. Medikal olarak cilt bakım tedavileri uygulamakta eğitimini vermektedir. Medikal cilt bakımını merhem, krem, fitoterapik(bitkisel) kürler ile birleştirmiştir. Yüksek lisansını ‘Biyokimya’ alanında yapmış ve kan tahlili sonuçlarını doğru yorumlama üzerine çalışmıştır. Doktora çalışmaları uluslararası sağlık dergilerinde makale olarak yayınlanmıştır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinde Biyokimya ana bilim dalında ders vermeye devam etmektedir.

Uzm. Ecz. Sema UYSAL ZEYBEK

Detaylı Bilgi
Uzm. Ecz. Sema UYSAL ZEYBEK
Ecz. Sema Uysal Zeybek, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni 1992 yılında tamamlamış ve yine Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisansını bitirmiştir. Medipol Üniversitesi’nde Klinik Eczacılık yüksek lisansını yapıp, Medipol Üniversitesi’nde Homeopati Sertifika Programı’na katılmıştır. Etkin Eczacılık Derneği Kurucu üyesidir. 1993 - 2000 Bahçelievler’de Sema Eczanesini açmıştır. Daha sonra 2000 - 2019 Sema Uysal Eczanesi İş Kuleleri’nde eczacılığı sürdürmüştür. 2019 yılında Sema Uysal Eczanesi Nişantaşı’nı açmıştır ve halen orada eczacılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Dermokozmetik Okulu, OTC Okulu, Aromaterapi Okulu ve Eczane Sitesi’nin kurucusudur. Evlidir ve iki oğlu bulunmaktadır.

Ecz. Hümeyra LAÇİN

Detaylı Bilgi
Ecz. Hümeyra LAÇİN
Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
1987-1991 Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
1992-1994 Londra Richmond College lisan ve bilgisayar bilimleri eğitimi
1994-1995 Marmara Üniversitesi ‘Business Administration and Contemporary Management’
1996-1999 Aksu Farma İlaç Product Manager
1999-2002 Marmara Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Klinik Eczacılık Bilim Dalı Yüksek Lisans
2001-2002 Yonca Eczanesinde danışman eczacı
2004- ? Tarabya Çağan Eczanesi
2009-2018 Etkin Eczacılık Derneğinin kurucu üye, YK üyeliği ve Başkan yardımcılığı
2018-? Etkin Eczacılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
2019-2022 PNI EUROPE Klinik Psikonöroimmunoloji eğitimi
2022-2023 Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler’
2023- ? Functional Medicine Coaching Academy (FMCA) USA

Ecz. Ecem YILDIZ

Detaylı Bilgi
Ecz. Ecem YILDIZ
Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 2020 yılında mezun olmuştur.Öğrenciliği boyunca eczane eczacılığı, hastane eczacılığı, klinik eczacılık alanlarında staj yapmış ve son olarak GlaxoSmithKline'da satış ve pazarlama alanında sahayı keşfet eğitim programına katılmıştır. Mezuniyetini takiben 2020-2023 yılları arasında Ali Raif İlaç Sanayi'nde pazarlama departmanında Marketing Trainee olarak işe başlayıp Jr. Ürün Müdürü ve Ürün Müdürü olarak görev yapmış, psikiyatri grubu ürünlerin sorumluluğunu üstlenmiştir. 2023 yılından itibaren Menarini Türkiye'de kardiyoloji ve dahiliye branşlarında Ürün Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Doç. Dr. Hüseyin SERVİ

Detaylı Bilgi
Doç. Dr. Hüseyin SERVİ
Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 2020 yılında mezun olmuştur.Öğrenciliği boyunca eczane eczacılığı, hastane eczacılığı, klinik eczacılık alanlarında staj yapmış ve son olarak GlaxoSmithKline'da satış ve pazarlama alanında sahayı keşfet eğitim programına katılmıştır. Mezuniyetini takiben 2020-2023 yılları arasında Ali Raif İlaç Sanayi'nde pazarlama departmanında Marketing Trainee olarak işe başlayıp Jr. Ürün Müdürü ve Ürün Müdürü olarak görev yapmış, psikiyatri grubu ürünlerin sorumluluğunu üstlenmiştir. 2023 yılından itibaren Menarini Türkiye'de kardiyoloji ve dahiliye branşlarında Ürün Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Ecz. Ataman Özbay

Detaylı Bilgi
Ecz. Ataman Özbay
Islak Mendilin Mucidi, Eczacı, İş İnsanı, Girişimci, TEDX Konuşmacısı

1943 İzmit doğumlu olan Ataman Özbay, Yenituran İlköğretim Okulu ve İzmit Lisesi mezunu. Üç çocuklu yoksul bir ailenin oğlu olan Ataman Özbay, 8 yaşında iş hayatına başladı. Gazete satıcılığı, manav çıraklığı yaptı. Kazandığı para ile okul ihtiyaçlarını karşılıyordu. Liseyi bitirdiğinde ailesinin onu okutacak gücü yoktu. Bir süre eğitimine ara verdi ama daha sonra İzmitli öğretmen Alime Hanım elinden tuttu. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okumasını sağladı. Ataman Özbay, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde öğrenim görürken, henüz çok yeni bir öğretim görevlisi, yani aslında öğretmeni olan Simten Hanımla tanıştı. Bir süre sonra 1968 yılında evlenip, Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine yerleştiler. İlçede 2 ayrı eczane açıp, yerel bir gazete ve matbaa kurdular. Bölgedeki toprak sahipleriyle yağ işleme fabrikası açtılar. Sonrasında bölgedeki ikinci ecza deposunu açarak ıtriyat ağırlıklı çalışmaya başladılar. 1989 yılında depoyu İstanbul’a taşıdılar. Ataman Özbay İstanbul’da depo ve eczane ile birlikte iş hayatında önemli bir yere geldi ancak en büyük ideali kendi mesleği ile ilgili yeni bir şey üretmekti. Sonrasında Avrupa ve Amerika’yı dolaşarak ıslak mendil üretimine karar verdi. O dönemde Türkiye’de ıslak mendil üretilmiyordu, birkaç ürün ithal ediliyordu. 1995 yılında ıslak mendil üretimine başlayan Ataman İlaç kısa sürede Uni Wipes markasıyla önce Türkiye’de daha sonra da yurtdışında Pazar liderlikleri elde etmeye başladı.

Ar-Ge’ye verdiği önemi dünyada 9 ürünü ilk defa icat ederek gösterdi. Bünyesinde 15 Kimya mühendisi ve 5 Eczacı bulunduran dünyadaki tek üretim tesisini kurdu. Kalite hassasiyetini ”Kendi torununa ve ailesine kullandırmadığı hiçbir ürünü piyasaya sürmem ”diyerek ifade etmiştir. Avrupa birliğinden onaylı 2190 formül ve hammadde ile 403 çeşit ıslak mendil üreten dünyadaki tek üretim tesisini kurmuştur. Islak mendil üreten tesisler, Almanya, İngiltere, İtalya’da 5’er tane, Fransa da 3 tane, Amerika’da 6 tane olmasına karşın Türkiye de 55 tanedir. Ataman üretim tesislerini bu rakiplerinden ayıran en önemli farklardan birisi de Ataman’ın ‘GMP ”sertifikasına sahip olması ve Avrupa da GMP kurallarına göre üretim yapan Avrupa da ki tek üretim tesisi olmasıdır. Ataman Özbay proaktif kişiliği ve vizyon sahibi olma özelliğini girişimcilik ruhu ile birleştirerek ileriyi görebilmiş, kendini ve işini her zaman geliştirerek, sektörünün en büyüğü olmuştur.

Ecz. B. Sefa MUMAY

Detaylı Bilgi
Ecz. B. Sefa MUMAY
1996 yılında Siirt'te doğdu. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2020 yılında proje derecesiyle mezun olduktan sonra, şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda doktora eğitimine devam etmektedir. Mezuniyetinden sonra 2 yıl İlaç ARGE’de Farmasötik Geliştirme Departmanı’nda çalıştı. Meslek hayatına kurucusu olduğu Pharmaino'da devam etmektedir.
- İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi olmak üzere 3 farklı üniversitede misafir öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve "Eczacılık Bilimlerinde Yapay Zeka" ve "Eczacılıkta Uygulamalı Girişimcilik" dersleri vermektedir. Eczacılık Bilimlerinde Yapay Zeka dersini Türkiye’de ilk defa müfredata ekleyen kişilerden biridir.
- 2021 yılından bu yana Genç Eczacı Projesi ve FarmaFikir gibi eczacılık ekosisteminde öne çıkan projelerde paydaş olarak yer almaktadır.
- 2021 yılında ortağı Ömrüm ERGÜVEN ile birlikte Türkiye'de Eczacılık sektörünün Oscar’ı olarak bilinen Altın Havan Ödülleri'nde "Yılın Genç Girişimci Eczacısı" ödülünü kazanmıştır.
- Türkiye'nin farklı bölgelerinde çeşitli kongre ve etkinliklerde çeşitli konularda 100'ün üstünde seminer vermiştir. - Eczacılık sektöründe yaklaşık 20 yıldır nitelikli eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Farmazi Akademi’nin eğitmenleri arasındadır.
- Eczacılıkta Dijitalleşme ve Halk Sağlığı Eczacılığı konularında uluslararası hakemli dergilerde ve kitaplarda yayınları vardır. Toplamda 5 kitap bölümü, 3 makalesi yayınlanmıştır.
- En önemli mesleki yayın organlarında arasında olan Eczacının Sesi E-Gazetesi’nde ve Eczacı Dergisi’nde düzenli olarak sektörel yazılar yazmaktadır. 50’ye yakın yayınlanmış yazısı bulunmaktadır.
- Ortağı Ecz. Ömrüm ERGÜVEN ile birlikte, oluşturdukları özgün içeriklerle "Farmasötik Proje Laboratuvarı" adı altında toplam 15 uygulamalı eğitimde 1000'in üzerinde öğrenciye eczacılık bakış açısıyla mesleki problemlere yönelik proje yazma eğitimi verdi. Bu eğitimlerden çıkan bazı projeler ulusal/uluslararası projelerde çeşitli ödüller kazandı.
- Üniversite ve üniversite sonrası dönemde 30'a yakın ulusal ve uluslararası proje yarışmasında çeşitli projelerle finale yükseldi, bunların 20'sinde ödül kazandı.
- Eylül 2020’de International Pharmacy Students’ Federation’un düzenlediği bir proje yarışmasında “Yıkıcı teknolojiler yardımıyla akılcı ilaç kullanımına ve halk sağlığına katkı sağlayan mobil bir aplikasyon” konulu projesiyle, ekibiyle birlikte Dünya 2’liği ödülü kazandı.
- 2019 yılında Ulukaya Girişimi'nde 30.448 başvuru arasından seçilen 24 kişiden biri oldu ve projesini Amerika pazarına taşıma fırsatını yakalayarak New York Üniversitesi'nde Girişimcilik Programı Hızlandırma Eğitimi aldı.
- Trakya Üniversitesi'nden 4 farklı dönemde Başarı Plaketi aldı.

ECZ. ŞEKER PINAR ÖZCAN